Dřevěné podlahy jsou i navzdory rostoucí konkurenci stále velmi oblíbené. Dřevo je, jak všichni víme přírodní materiál, který může dokonale změnit celý interiér našeho domu či bytu. Velmi významnou výhodou dřevěných podlah je ovšem možnost několika renovací a broušení podlahy se změnou barvy a celkové podlahové úpravy. To nám tak umožní používat dřevěnou podlahu po mnoho let bez obav o její zničení.
Renovace dřevěné podlahy
Máme – li doma starou dřevěnou podlahu a pohráváme si s myšlenkou, že ji zrenovujeme, jak nápad je to skvělá volba. Čas je totiž neúprosný i k dřevěným podlahám a tak je potřeba takovou podlahu obnovit. Obnova dřevěné podlahy si ale jistě vyžaduje několik důležitých faktorů, na které bychom určitě neměli zapomenout. Nejlepší je zvolit služby profesionálního pracovního týmu. Jejich odborné zkušenosti umožňují dokonalou a kvalitní práci. Celá akce renovace podlahy má několik etap práce. Všechny jsou svým způsobem důležité a všechny jsou samozřejmě potřebné pro správnou renovaci podlahy.
Renovace staré podlahy by měla začínat důkladným čištěním. Pokud chcete obnovit podlahu, aniž byste nejprve odstranili nečistoty, pouze zhorší její vzhled a rozšiřuje nečistoty na ještě větší plochu. Takže před každou renovací staré dřevěné podlahy je důležité její vyčištění.
Broušení
Renovace podlahy obvykle začíná jejím broušením, což nám umožňuje zbavit se staré vrstvy, poškození a nečistot. Hloubka takového broušení podlahy závisí na typu, tloušťce dřeva a stupni poškození. Při malém poškození není překročena tloušťka 1 mm. Broušení podlahy je vážným narušením struktury dřeva. Vzhledem k omezené tloušťce opotřebitelné vrstvy dřevěné podlahy je počet broušení omezen. Tato etapa renovace podlahy nám nejen odstraní veškerý starý lak, ale zjistíme, že podlaha má i jiný nádech, jinou barvu….Samozřejmě, že pokud je situace vážnější než jsme předpokládali, obraťme se raději na odborníky.
Úprava dřevěných desek
Výhody renovace dřevěných podlah nekončí s možností obnovy horní vrstvy. Je to také možnost vyplnění mezer, dutin a trhlin. Tyto nedokonalosti dřevěné podlahy se dobře vyplní speciálním tmelem, který musíme nechat dobře vyschnout. Odstraníme také všechny přebytečné hřebíky nebo spony, které by mohly celou práci a snahu o renovaci podlahy jen zničit.
Po důkladném vyschnutí tmelu je opět nutné celou podlahu přebrousit a odstranit tak zbytky tmelu a popřípadě i nějaké nerovnosti. Nejdříve se brousí hrubým a pak jemným brusným kotoučem. Jemný nám pak dává hladkou a dokonalou podlahu, kterou po důkladném vysátí od prachu z broušení můžeme nalakovat nebo naolejovat.
Lakovaná nebo olejovaná povrchová úprava
Lak je nejčastější impregnace aplikovaná na dřevěné podlahy. Obvykle se používá v několika vrstvách. Laky mají velmi odlišnou odolnost proti otěru, vlhkosti a mechanickému poškození. Pokud na podlaze dochází k malému poškození nebo k nepatrným změnám barvy a lakované vrstvy nebyly odstraněny, škrábance lze snadno odstranit. Olejování nebo voskování je další povrchovou úpravou dřevěné podlahy, která není časově tak náročná, jako lakování, ale je zase náročnější na údržbu.