Rekuperace vzduchu už není “velká neznámá”. Mnoho lidí při stavbě nebo rekonstrukci zvažuje její instalaci. Ale proč? K čemu je vhodná a jaké druhy existují? To se dozvíte v článku.
Srdcem rekuperační jednotky je výměník neboli rekuperátor. Přivedenému vzduchu z venku se předává teplo z ohřátého vnitřního vzduchu. Systém šetří energii na vytápění bytu a navíc dodržuje hygienické limity.
Proč pořídit rekuperační jednotku
Proč si vlastně rekuperační jednotku pořizovat? Poradíme vám. V bytě se zmírní velká koncentraci CO2 a navíc se naplní čerstvým vzduchem, který eliminuje plísně a zápach. Většina nových oken sice nepropouští chlad, ale ani čerstvý vzduch. Což občas vede k tomu, že se musí dlouze větrat. To není příjemné, ani ekonomické. Hlavně v zimě.
Bytová rekuperační jednotka vás díky odvodu zápachu a vlhkosti z wc, koupelen a kuchyní, bude bavit při každém použití.
Jednotky se dělí na centrální a lokální
Centrální větrací jednotka dokáže téměř bez hluku odvětrat i větší objekty. Bohužel její instalace není úplně jednoduchá, proto ji musíte promyslet už před rekonstrukcí nebo stavbou.
Chcete, aby instalace ventilačního potrubí byla o něco jednodušší? V tom případě určitě potřebujete prozkoumat systém HEATPEX ARIA.
Lokální větrací jednotku zabudujete i bez vzduchotechnických rozvodů. Na druhou stranu se hodí pouze do menších bytů, protože nezvládne odvětrat velké prostory.
Aktivní rekuperace a pasivní rekuperace. Jaké jsou hlavní rozdíly?
Pasivní rekuperaci si oblíbíte v zimě
Rekuperační výměník má 2 křížící se průtokové kanálky. První kanálek odvádí vnitřní znečištěný vzduch a druhý kanálek přivádí vnější čerstvý vzduch. Přiváděný vzduch pohlcuje teplo z odváděného, což znamená, že pasivní rekuperace využijete převážně v zimním období.
V létě se tato situace dá vyřešit pomocí rekuperačního výměníku s letním by-passem, který eliminuje přívod teplého vzduchu.
Energie se může ukládat do zásobníku
Aktivní rekuperace je vhodná i v teplých měsících, kdy si přejete přivedený vzduch zchladit. K tomu není potřeba mít externí splitovou nebo multi-splitovou klimatizační jednotku. Stačí změnit chod výparníku a kondenzátoru.
A další výhoda je to, že aktivní rekuperace díky zásobníku ohřeje vodu. Během teplých dnů, kdy nechcete v bytě zvyšovat teplotu, se zbývající energie uloží v malém zásobníku na vodu. Aktivní rekuperace je dražší, ale z dlouhodobého hlediska se vyplatí.