Při pohledu na kalendář vás zřejmě napadají mnohem příjemnější věci než údržba tepelné soustavy. Ale i na sklonku jara, a dokonce v létě mohou přijít dny, kdy budete za přítomnost radiátorů vděční – a na koupání v bazénu naopak nebudete mít ani pomyšlení. Proto neodvracejte zrak od praktických tipů, díky kterým hravě zajistíte bezproblémový provoz radiátorů. V zimě pro vás budou mít cenu zlata…
Bublinky teplo nevedou
Základním předpokladem bezproblémového fungování tepelné soustavy je odstranění plynů z otopné vody, a to nejen z radiátorů, ale i z potrubí. Jakmile se do vody dostanou bublinky, sníží se její schopnost vedení tepla. Bublinky totiž teplo nevedou – tak jak se jich zbavit? Nezbude vám, než topení odvzdušnit. To vám umožní ručně ovládaný nebo automatický odvzdušovací ventil.
Jak postupovat při odstranění plynů z otopné soustavy?
Odvzdušnění či odplynění se neprovádí pouze v nejvyšších bodech soustavy (tzn. na radiátorech a stoupacím potrubí, ale také na dalších místech – u rozvaděčů tepla, čerpadel či v horních částech kotlů. Podstatné je, aby odvzdušnění proběhlo jednosměrně a dovnitř se nedostal další vzduch.
Chcete mít klid? Přepněte na automatický režim
Bublinky plynu vedou k citelné ztrátě výkonu, proto by měly být odstraňovány průběžně. Pokud vás pravidelná kontrola radiátorů nebaví, vyměňte klasické ventily za automatické. Postarají se o odvod bublinek bez vaší asistence a zajistí stoprocentní funkčnost soustavy. Při výběru se zaměřte na ventily, které jsou v souladu s normou EN 12828.
Spolehlivé automatické ventily, ale také další užitečné prvky, jako jsou ekvitermní regulace a trojcestný ventil, najdete v nabídce tradičního výrobce AFRISO. Společnost byla založena v roce 1869 a špičková kvalita produktů je dána letitými zkušenostmi a know-how.