Pokud máme zahradu menších rozměrů a nevejde se nám na ni skleník, můžeme si zhotovit alespoň pařeniště.
Kam pařeniště umístit
Pařeniště není na výstavbu náročné. Jedná se o zasklený přístřešek. Zasklení je šikmé a chrání rostliny před deštěm. Vzhledem k tomu, že to bude trvalý prvek vaší zahrady, mělo by být umístěno někde na chráněném místě, nikoli však pod větvemi stromů. Proti větru jej ochrání například zeď, živý plot či nějaká zástěna.
Vzhledem k tomu, že potřebuje dostatek slunečního světla, ideálním místem je jižní či jihozápadní část zahrady. Pokud je pařeniště malé a lehké, můžeme jej přenášet, dle potřeby, na různá místa zahrady.
Mějte na paměti, že pařeniště musí být dobře přístupné je potřeba, aby mělo dobré a kvalitní odvětrání. Rám by měl být umístěn na pevné ploše (beton, dlaždice, cihly, zpevněný povrch pískový či štěrkový). Podklad tvoří černá fólie, která zabraňuje prorůstání plevele.
Pařeniště vyhřívané
Takovýto druh pařeniště je vhodný pro pěstování rostlin i během zimy či v brzkém jarním období. Moderním řešením je pařeniště s topným kabelem, který vyhřívá půdu. Je zapuštěn do vnitřní části pařeniště a musí být opatřen vodotěsnou přípojkou elektrického obvodu.
Mějte na paměti, že…
-
Abychom se vyhnuli vlhkému stojatému vzduchu, je potřeba větrat, kdykoli je to možné.
-
Okno pařeniště je potřeba udržovat čisté. Pokud v něm plánujeme pěstovat rostliny choulostivější, můžeme jej natřít stínovací barvou.
-
Během zimy je vhodné vytvořit vnitřní izolaci z polystyrenu.
-
Jakmile ukončíme výsev semen, je vhodné nechat pařeniště zavřené až do doby, kdy rostlinky začnou klíčit. Pak si již můžeme dovolit větrání.