Přítomnost rostlin hraje pro zdraví člověka velmi významnou roli a to nejen z hlediska vnímání jejich přítomnosti, ale i z důvodu jejich vlivu na prostředí, ve kterém se nachází. Pokud přemýšlíte, jaké množství rostlin je vhodné, nepřemýšlejte z hlediska využití, ale u hlediska prostorů. Každý volný prostor si zaslouží květinu nebo přírodní výzdobu, která změní prostředí dodá mu příjemné klima.
Pohlcení nezdravé energie
Velmi zásadní roli pro zdravé prostředí hraje přítomnost záporných iontů v ovzduší, tedy aniontů. Záporně nabité ionty se starají o naší bdělost, antialergické prostředí i dobrou náladu. Pokud jich je v ovzduší málo, propadáme únavě, stresu a cítíme se vyčerpaní. Nejvíce záporných iontů se nachází v přírodě, například v lese, kde jich je až několik desítek tisíc na jediný krychlový centimetr. Pokud to porovnáme s kancelářským prostředím, tak v kanceláři jich je nejméně, jejich hodnota se pohybuje jen v desítkách iontů na centimetr. To je jeden z důvodů, proč lidé v kancelářích trpí častou únavou. Ačkoli existují i elektronické ionizátory, nejzdravějším zdrojem záporných iontů jsou rostliny. Dokáží vytvořit prostředí, kde se budete cítit plní energie i tehdy, kdy ji budete postrádat.
Zelená je dobrá
Vědci dokázali, že zelená barva uklidňuje. Nejedná se o žádnou náhodu, nýbrž o holý fakt a pokud bychom se chtěli dozvědět o jeho záhadě, bylo by potřeba se vydat zpět v čase. Již od počátku lidského pokolení lidé reagovali rozdílným způsobem na období mrazu a neúrody a na období hojnosti a dostatku. Období hojnosti je pevně svázáno se zelenými loukami a bující přírodou. Již samotný pohled na zelené prostředí se tak stal zdrojem spokojenosti a důkazem, že je zima ještě daleko. Tento pocit v nás zůstal a pokud si chcete dopřát příjemný pocit během celého roku, obklopte se zelení, stane se zdrojem energie i příjemného uklidnění. Je jedno, jestli se jedná o pokojové rostliny nebo třeba o celou zahradu, dostatek zdravého zeleného prostředí by se neměl zanedbávat.
Mohou být rostliny nezdravé?
U rostlin nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky. Je třeba jen dávat pozor, že i rostliny se rády nadechnou kyslíku a to v nočních hodinách, kdy neprobíhá fotosyntéza. Jedná se jen o několik hodin, kdy se jejich role obrátí, jinak po celý den fungují jako zdravé továrny na životní esenci, jakou je čerstvý a zdravý vzduch vyprodukovaný povrchem jejich těla a listů.