Stěhování patří k běžnému životnímu cyklu každého z nás. Většinou se stěhujeme za lepší prací, jindy se stěhujeme proto, že toužíme založit svou vlastní rodinu, jindy se stěhujeme proto, že toužíme po samostatnosti. Někdy nás k přestěhování donutí studium v jiném městě, jindy partner nebo partnerka, když ji nebo ho nechceme ztratit. Ovšem otázkou zůstává – máme se odstěhovat na vesnici nebo raději máme zamířit do města?
Samozřejmě každé bydlení má své proti. Co však spojuje bydlení na venkově a ve městě, je to, že zde seženete jak koupi domu či bytu, tak i podnájem těchto nemovitostí. Ovšem pravdou je, že cenově se oba případy značně liší. Je ale nutné zmínit, že ceny se díky aktuálnímu zdražování k sobě značně přibližují.
Jaké jsou nevýhody a výhody bydlení ve městě?
Pokud se rozhodnete bydlet ve městě, měli byste se zamyslet nad velkými městy, kde je vždycky o zábavu, ale také i o pracovní možnosti postaráno. Lidé se nejčastěji stěhují do Prahy, o níž se říká, že je zde nejvíce pracovních možností. V poslední době je však oblíbené i Brno, protože je zde poměrně vysoká životní úroveň. Díky současným opravám a mnohým rekonstrukcím se však velké oblibě těší i Ostrava, která je populární hlavně díky letním festivalům.
Město je žádané hlavně proto, že je všechno blízko – máte blízko obchody, máte blízko práci, a tak nemusíte dojíždět dlouhé hodiny do zaměstnání. Ovšem je nutno zmínit, že podnájmy a také ceny nemovitostí jsou ve městech opravdu přehnaně vysoké. Navíc se jen zřídkakdy dočkáte klidu.
Jaké jsou nevýhody a výhody bydlení na vesnici?
Co se týče vesnice, její klady spočívají asi v klidném životě. Vesnice jsou oblíbené pro rodiny s dětmi, které jsou na vesnici ve větším bezpečí. Také ceny nemovitostí se zde pohybují v mnohem nižších cifrách, ovšem je nutné zmínit, že podnájmy už dosahují skoro stejných čísel, jako ve městě. Co se týče nevýhod, pak je všechno daleko – je nutné mít na vesnici auto, protože se zdejší hromadnou dopravou to většinou není žádná sláva.