Moderní technika, nábytek a všechno ostatní, co nás v domě či bytě obklopuje, je sice funkční, elegantní, ergonomické, ovšem někdy nám chybí jejich historie, vzpomínky, fantazie, to, čemu se vzletně říká duše. Proto se stále více uplatňují staré prvky, kterými si lidé svá obydlí vybavují. Mohou být v naprosté harmonii s moderním interiérem, pokud jsou zakomponovány s citem a vkusem. Nesmí jich být příliš mnoho a rovněž nesmí působit rušivým dojmem.
Nejčastěji si lidé pořizují různé starožitnosti, které jim připomínají staré časy, ale také fortelnou zručnost starých řemeslných mistrů. Starožitná skříň, komoda, křeslo, stůl či židle může dokonale zapadnout i do moderně pojatého bytu. Zrovna tak vzácný obraz, váza nebo čajová souprava. Oblíbené jsou také staré mapy, které se hodí například do pracovny, ale i do obývacího pokoje, pokud se pro ni najde vhodné místo na zdi. Stará námořní mapa, nebo mapa historických území, jejichž hranice jsou již dávno zapomenuty, může evokovat cestovní nálady, připomínat staré časy nebo prostě jen vzbuzovat příjemné asociace a fantazie.
Příjemnou atmosféru za dlouhých zimních večerů může navodit houpací křeslo v rohu místnosti a světlo staré lampy. Při četbě historického románu vám pak nečiní potíže se dokonale přenést do starých časů a vychutnat si tak příběh všemi smysly.
Velice oblíbený je v současné době také návrat k rustikálnímu vybavení kuchyní. I k moderní kuchyňské lince a perfektnímu zařízení se může hodit bytelný rustikální stůl z masivu a k němu dřevěné židle ze stejného materiálu. Společná večeře celé rodiny tak může znamenat příjemné chvíle, na které pak každý vzpomíná rád po celý život.
Rustikální nábytek může působit dekorativně a zároveň navozovat atmosféru života ve starých venkovských staveních, kdy se celá rodina scházela obvykle v kuchyni, která bývala dějištěm veškerého života obyvatel domu. Právě v kontrastu s moderně vybaveným domem může rustikální nábytek navozovat příjemné pocity.