Výběr místa
Nejčastěji bývá pergola umísťována v těsné návaznosti na obytný dům. Nezastřešená částečně odstiňuje slunce ze letních veder, pod zastřešenou se dá pobývat i za deštivých dnů. Pokud nechcete mít pergolu hned u domu, pak je dobré vybírat pokud možno klidné místo nerušené pouličním ruchem. Nevhodně vybrané místo by bylo příčinou rušivého a násilného dojmu. Obvykle se pergola staví tak, aby nás přilákala do zajímavého zákoutí a nabídla jiné pohledy. Dřevěná stavba by měla vyniknout jako okrasný prvek v zahradě.
TIP: Prohlédněte si moderní dřevostavby od společnosti Haas Fertigbau
Typ pergoly
Pergola může být samostatnou lehkou a okrasnou stavbou. Další možností je postavit pergolu těsně u domu jako navazující stavbu. Pergola může sloužit pouze k posezení a odpočinku, ale může být spojena i se stavbou zahradního krbu.
Nejobvyklejším materiálem bývá dřevo. Zastřešení pergoly můžeme vyřešit buď prkny, nebo dřevotřískovými či jinými deskami opatřenými vhodnou krytinou, například z asfaltových došků. Jinou variantou jsou polykarbonátové desky, které propouštějí světlo a jsou vyráběny v různých barvách.
Stavění
Začneme sloupky, které musíme připevnit ke kovovým patkám. Ty je třeba podle jejich druhu buď zatlouci nebo zabetonovat do země. Sloupky do nich pak upevníme dlouhými šrouby. Na horní konce sloupků pak umístíme trámky. Delší strany by neměly být delší než 2,5 až 3 metry, kvůli nebezpečí prohnutí. Jak sloupky, tak vodorovné trámky je třeba stavět s vodováhou v ruce a neustále kontrolovat jejich vodorovnost, aby nám pergola nakonec nestála nakřivo.
Důležitá je i plocha, na které budeme pod pergolou sedět. Záleží na individuálním vkusu a představách. Patrně nejlepší volbou je zámková dlažba nebo zahradní dlaždice většího rozměru, aby plocha byla rovná a snadno udržovatelná.