Plot může být z různého materiálu. Posledním trendem jsou dřevěné ploty s vysokým betonovým základem a sloupky a na základu pak dřevěný plot s různě tvarovanými plaňkami. Základ plotu můžete pořídit i z betonových tvarovek nebo plotových tvárnic, které se staví jako stavebnice.
Patrně nejsnadnější i cenové nejpřijatelnější je ale pletivový plot, jehož stavba je velice jednoduchá
Pletivový plot
Nejprve budete betonovat ocelové sloupky ve vzdálenosti zhruba 2,5 – 3 metry. Tuto práci je třeba dělat při teplotách nad 5 st. C. Předtím si připravíte terén, aby na místě nebyla vysoká tráva a kořeny. Pak vyvrtáte nebo vyhloubíte díry pro krajové sloupky. Až je zabetonujete, tak mezi nimi natáhnete provázek a v potřebných vzdálenostech zabudujeme ostatní sloupky. Nezapomínejte přitom i na dodržování stejné výšky všech sloupků.
Pro lepší efekt a k zamezení prorůstání trávy od souseda je dobré vybudovat i betónový základ po celém obvodu budoucího plotu. Můžete k tomu použít i betonové zahradní obrubníky.
TIP: Koukněte se na krásné dřevostavby od společnosti Haas Fertigbau
Napínání pletiva
Pochopitelně začneme až po dokonalém vytvrdnutí betonu. Sloupek, od kterého začnete plot napínat a u kterého skončíte, musí být opatřen vzpěrou vedenou ve směru průběhu plotu, aby působila proti tahu pletiva. Podobně ji budeme muset instalovat v každém rohu a u dlouhého plotu každých alespoň 20m, případně i u sloupků branek a brán
Balíky pletiva rozmotáte po celé délce budoucího plotu a pak už nastupuje fáze upevňování pomocí kousků vázacího drátu, pokud koupíte pletivo bez napínacích drátů. Tento typ pletiva je možné lépe vypnout.
Při práci s pletivem je třeba dávat pozor na některé záludnosti. Hlavně při rozvazování napínacího drátu ho nikdy nepouštějte z rukou, jinak se vám rozmotá a zašmodrchá a nepůjde ho již použít. Při odložení jej musíte něčím vhodným zatížit.