Pískovec, nebo-li umělý kámen je odolný vůči povětrnostním vlivům, nevadí mu déšť, slunce ani mráz. Voda je odváděna okapovými drážkami, kterými jsou opatřeny záklopové stříšky. Působivý dojem plotu z pískovce můžete ještě umocnit tím, že si pořídíte pískovce v barvě fasády svého domu. Na vaše přání je možné totiž vyrobit umělý kámen v rozmanitých barevných odstínech.
Než se pustíte do vlastní stavby plotu, je třeba vědět některá pravidla. Jednak je známo, že na západ od našich hranic se již pozemky neoplocují a domy se staví volně v krajině. U nás stále ještě platí domněnka, že každý pozemek by měl být oplocen. Zákon k tomu nikoho nenutí a pokud nebude plot vyšší než 180 cm a zároveň nebude hraničit s veřejnými komunikacemi či prostranstvím, není nutné ani ohlášení, natož stavební povolení. Povinnost ohlášení však platí v případě stavby plotu do ulice, nebo kdyby měl být vyšší než 1,8 m. Nechcete-li se obtěžovat s ohlašováním, stačí plot posunout o půl metru do svého pozemku.
Vlastní stavba plotu z pískovce se může provádět různými metodami. Jednou z nich je technologie lepení. Jednotlivé dílce jsou rozděleny na podezdívkové jednostranné, podezdívkové dvoustranné, dílce sloupkové a záklopy na sloupky i podezdívky. O povrchové úpravě plotu mluvíme jako o hladké nebo pemrlované. Jelikož se jedná o umělý kámen, je možné si objednat vyrobení jakýchkoliv rozměrů. Nejobvyklejším rozměrem je 40x20x20 cm.
Stavba plotu z opracovaných pískovcových kvádrů je snadná, ovšem důležité jsou pevné základy. Plot nemusí být celý z pískovce. Oblíbená jsou různá řešení, kdy se nejprve vybudují základy a sloupky a část výplně pak může být ze dřeva nebo kovu.