S přicházejícím podzimem se hlodavci začínají stahovat do našich zahrad a do okolí domů. Nacházejí zde dostatek potravy a mají tak větší šanci pro přežití. Pro většinu z nás to však nejsou vítaní návštěvníci.
Pokud chcete zabránit, aby se vám hlodavci začali přesouvat na zahradu, zkuste jim na okraji pozemku vytvořit vhodné podmínky pro život, omezíte tak jejich výskyt na vaší zahradě. Potřebují křoviny či různé budky. Také je dobré podpořit ptáky, kteří se hlodavci živí. Pokud nejste majitelé kurníku, vyskládejte opodál hromadu kamení a čekejte, zda se v ní neusídlí lasička, která by vám také mohla od nechtěných návštěvníků odpomoci.
Jak na hlodavce?
- Vytvořte jim nepřátelské prostředí u domu
Je potřeba uklidit, vyčistit a vydezinfikovat prostory, kde se hlodavci pohybují. V žádném případě nevyhazujte zbytky jídla na kompost a řádně zabezpečte spíže a ostatní prostory, kde skladujete potraviny.
- Nevoní jim některé rostliny
Patří mezi ně ořešák, vratič, heřmánek nebo máta. Také nemají rádi zápach terpentýnu nebo přípravků proti molům.
- Pomůže i průvan
Fukar je užitečný pomocník při úklidu spadaného listí nebo čerstvě napadaného sněhu. Může vám však také odpomoci od hlodavců, kteří nemají rádi průvan. Zkuste jej namířit do nory a pouštějte do ní delší dobu vzduch.
- Nepříjemné zvuky
V obchodech jsou k dostání akustické plašiče hlodavců, které vydávají nepříjemné zvuky. V současné době jsou již nastaveny na ultrazvukovou frekvenci, která je pro lidské ucho neslyšitelná.
- Pachové spreje
Pro lidský čich jsou nerozpoznatelné. Dají se používat jak venku, tak uvnitř budovy. Na povrchu, na nějž sprej stříknete, se vytvoří lepkavý film, který na místě vydrží po dobu několika týdnů a to i v případě nepříznivého počasí (vítr, déšť).
- Pasti, pasti, pastičky
Pokud nic jiného nezabere, vyzkoušejte pastičky. Pokládejte je však raději až na noc, aby neporanily poskakující ptactvo. Ideální je položit je těsně u vchodu do nory.