Tepelná čerpadla jsou v dnešní nejisté době, kdy jdou ceny elektrické energie a plynu strmě nahoru, stále více vyhledávaným zdrojem vytápění. Jejich velikou výhodou je i možnost chlazení v letních měsících, což si možná mnozí majitelé rodinných domů ani neuvědomují. Tepelné čerpadlo pak kromě vytápění a chlazení samozřejmě zajišťuje i přípravu teplé vody, nebo třeba i ohřev vody v bazénu. Proč tedy mít dvě nebo více zařízení zvlášť na vytápění/chlazení, když je vše možné „skloubit“ v jednom stroji = jedny náklady, jedna údržba atd…
Pojďme se blíže zaměřit na tepelná čerpadla země – voda, která jsou sice méně rozšířená kvůli vyšší pořizovací cenně, nicméně jejich efektivita a životnost je oproti vzduchovým tepelným čerpadlům daleko vyšší, nezatěžují okolí žádným hlukem a ani nijak „nehyzdí“ vaši fasádu nebo zahradu.
Tepelné čerpadlo do novostavby
Volba vhodného zdroje vytápění je v případě novostavby téměř prioritou. V optimálním případě byste měli vybrat, čím budete vytápět, případně chladit, už před zpracováním architektonické studie, jelikož se tím pak zjednoduší následné stavební postupy. Buďme ale upřímní, s ohledem na současnou legislativu to prostě bez tepelných čerpadel nepůjde úplně snadno.
Zemní tepelná čerpadla vám již první roky provozu přinesou prokazatelné úspory. Celý systém je bezobslužný, takže se vracíte z práce do domu, kde vládne stálá komfortní teplota podle vašich požadavků, bez ohledu na ročním období. Vývoj cen energií a legislativních požadavků PENB (Průkaz energetické náročnosti budovy) konkrétně od roku 2022 směřuje směrem k nejefektivnějším zdrojům, jakým zemní tepelná čerpadla beze sporu jsou.
Vyplatí se tepelné čerpadlo i do staršího domu?
O tom, že jsou tepelná čerpadla vhodnou volbou pro novostavby dnes už snad nikdo nepochybuje. Mnoho vlastníků starších rodinný domů, ale také tepelné čerpadlo zvažuje. I zde je odpověď většinou jasná – ANO, tepelné čerpadlo je vhodné i pro starší rodinné domy při rekonstrukci, ale i nezávisle na ni.
Tepelné čerpadlo je možné instalovat místo starého doslouživšího kotle, nebo ideálně použít hybridní zapojení tepelného čerpadla s jiným záložním zdrojem energie (tzv. bivalentní vytápění), kterým v tomto případě může být třeba plynový kotel.
Co je třeba při výběru zemního tepelného čerpadla zvážit?
Pokud se rozhodnete pro tepelné čerpadlo země – voda, je třeba v první ředě zhodnotit velikost pozemku a místní hydrogeologické podmínky. Na základě toho je pak možné rozhodnout se, zda zvolíte systém tepelného čerpadla země / voda s plošným kolektorem nebo s vrtem. Zemní plošný kolektor je vhodný do domu, který má dostatečně velkou nezastavitelnou zahradu. Naopak vrt, který je finančně nákladnější, zvolí majitel rodinného domu s malým nebo zastavěným pozemkem s větším tlakem i na letní chlazení.
Asi nejdůležitější je správné dimenzování celého systému tepelného čerpadla. Ať už se jedná o novostavbu, rekonstrukci, nebo starý nezateplený rodinný dům, tak investice do dimenzování tepelného čerpadla a sním souvisejícím zdrojem (kolektorem či vrtem) se rozhodně vyplatí. Nezapomeňte, že investice do tepelného čerpadla země – voda je strategickou investicí, která zhodnotí cenu vaší nemovitosti. Navíc také máte možnost využít některého z dotačních programů (Zelená úsporám, Kotlíkové dotace), čímž se výše investice zase znatelně snižuje.
Podstatný je výběr spolehlivého partnera už na začátku, který vás provede celým procesem — od projektové dokumentace a vyřízení dotace až po výběr vhodného čerpadla a příslušenství. Právě kvalitní příslušenství primárního okruhu je společně s kvalitním tepelným čerpadlem základem úspěchu.
Na závěr si pojďme shrnout klíčové výhody tepelných čerpadel země – voda:
- Nižší spotřeba elektřiny – až o 30 % oproti vzduchovým tepelným čerpadlům (POZOR! z průkazu energetické náročnosti to bohužel nevyčtete)
- Vysoká účinnost a stabilní topný výkon nezávislí na venkovní teplotě
- Netrpí námrazou výparníku jako vzduchová tepelná čerpadla
- Technická spolehlivost
- Není hlučný a je bezúdržbový
- Dlouhá životnost čerpadla i vystrojení
- Investiční náklady srovnatelné se vzduchovými čerpadly
- Ekonomický a ekologický provoz
- Vhodné pro starší objekty i novostavby
- V létě umí i chladit (o 90 % levněji než vzduchovým)
Na závěr nám ještě dovolte jeden důležitý postřeh — některé montážní firmy stále ještě neopodstatněně upřednostňují systém vzduch — voda, i přesto, že to pro vás nemusí být vždy zcela výhodné. Poraďte se s odborníky!