Vybíráme lednici, jejíž provoz vás nezruinuje

Lednice je dnes neodmyslitelnou součástí běžné domácnosti, ale ne každý se zamýšlí nad tím, že je neustále v provozu a spotřebovává elektřinu. Ta se bohužel v poslední době a s novými zálohami od dodavatelů stala poměrně významným nákladem v rodinných rozpočtech. Poradíme vám, jak vybrat tu správnou lednici pro vaše potřeby i peněženky.

4 důležité otázky, které si musíte před výběrem lednice položit

Lednici si vybíráte minimálně na 5 let. Věnujte výběru lednice čas, a především svou pozornost. Ještě předtím, než si dáte první nákup do své nové lednice, se zkuste zamyslet nad těmito otázkami. Snáze tak vyberete v širokém portfoliu druhů ledniček.

  • Vybíráte lednici k sobě domů? Nebo do kanceláře, na chalupu nebo dokonce lednici na cestování?
  • Kolik je nás doma? Pro kolik členů domácnosti obvykle vaříte? A jak často chodíte na nákup?
  • Vystačíte si s menším zabudovaným mrazákem? Nebo se poohlédnete po samostatném mrazáku?
  • Máte doma místo na volně stojící lednici? Nebo chcete mít v kuchyni ničím nerušený jednotný styl, proto hledáte vestavnou lednici?

Jak jsme již uvedli, nezapomínejte, že lednice je jeden z mála elektrických spotřebičů, který jede prakticky nonstop. Věnujte proto čas i energetické třídě vámi vybraného modelu. Abyste pak nebyli překvapeni, až vám přijde vyúčtování za elektřinu.

Typy ledniček

Jako první při výběru nové lednice řešíme typ ledničky:

  • Vestavná lednice se schová do jedné ze skříněk vaší kuchyňské linky. Ušetříte si prostor a celá kuchyně bude mít jednotný styl. Počítejte ale s tím, že si za vestavnou lednici budete muset o trochu připlatit.
  • Volně stojící lednice je skvělá především v tom, že ji můžete postavit prakticky kamkoliv. Je také ideální v případě, že bydlíte v nájmu a počítáte s tím, že se budete často stěhovat. Volně stojící lednici si můžete kdykoliv převézt anebo ji věnovat třeba babičce.
  • Kombinovaná lednice má v sobě ukrytou nejenom chladničku, ale také mrazák. Na trhu najdete kombinovanou lednici s mrazákem dole nebo kombinovanou lednici s mrazákem nahoře. Je mezi nimi nějaký rozdíl? Jasně, že je. Rozdíl je obvykle v objemu mrazáku. Pokud hledáte lednici jen pro sebe a svého partnera, pravděpodobně si vystačíte s kombinovanou lednicí s mrazákem nahoře. Pokud ale milujete mražené ovoce, rádi si nakupujete maso do zásoby a vždy se u vás najde porce zmrzliny, zvolte kombinovanou lednici s mrazákem dole.
  • Americké lednice jsou snem milovníků všeho, co pochází z Ameriky. Můžete si být jisti, že se do ní vleze opravdu vše. Vždyť disponují objemem klidně až 685 litrů. A do toho skvělé funkce jako je dávkovač vody a výrobník ledu. Jen počítejte s tím, že vám taková americká lednice ukrojí dost prostoru v kuchyni i větší částku za provoz.

  • Chytré lednice zase potěší každého, kdo si libuje v moderních vychytávkách. S chytrou lednicí doplníte svou chytrou domácnost (chytré pračkychytré myčky a chytré trouby) o dalšího samostatně uvažujícího pomocníka. Proč uvažovat o chytré lednici? Už během nákupu se s ní spojíte přes telefon a zajistíte, aby byla dostatečně vychlazená. A lednice vás také upozorní sama na to, že jste ji zapomněli zavřít.

  • Retro lednice je skvělým designovým kouskem pro všechny milovníka retra. Najdete je v těch nejzářivějších barvách a při každém otevření pomocí typické páčky zavzpomínáte na staré dobré časy. Jejich technologická výbava je samozřejmě na současné úrovni.
  • Jednodveřové lednice si většinou vybírají majitelé garsonek. V malém bytě prostě řešíte každičký centimetr. Jen musíte počítat s tím, že jednodveřové lednice obvykle nemají mrazák, ale jen menší mrazící přihrádku – výparník.

Jak velkou lednici potřebujete? A chcete lednici s mrazákem nebo bez?

Od typu lednice se plynule přesuneme k dalšímu důležitému parametru: objem lednice. Kolik je málo a kolik už je dostatek? Vždy záleží na tom, kolik členů domácnosti máte. Jste s partnerem sami? V tom případě vám stačí lednice s objemem okolo 150 litrů. Pokud máte děti, můžete si být jisti, že se u vás ani lednice s objemem 225 litrů neztratí. Děláte rádi velké týdenní nákupy a potřebujete někam schovat uvařené jídlo na další dny? Tak to sáhněte po lednici s větším objemem.

Technické parametry lednice, na které se zaměřte

Máte několik favoritů? Pak je čas si porovnat jejich technické parametry:

Typ kompresoru lednice

Dnes už najdete většinu lednic s jedním kompresorem a jedním nebo dvěma okruhy. Jaký je rozdíl? Lednice s kompresorem s jedním okruhem bude levnější a bude mít pravděpodobně nižší spotřebu, počítejte ale s tím, že při odmrazování musíte celý spotřebič vypnout a potraviny v ní mohou rychleji ztrácet čerstvost.

Naopak lednice s jedním kompresorem a dvěma okruhy bude o trochu dražší, bude mít zpravidla trochu vyšší spotřebu, ale můžete si v lednici a mrazáku nastavit zvlášť teplotu. Tím pádem můžete při odmrazení vypnout jen mrazák. A výrobci také udávají, že potraviny zůstanou déle čerstvější.

Vnitřní uspořádání lednice

I v lednici byste měli mít systém uspořádání potravin. S nastavitelnými policemi můžete hravě přizpůsobit velikost jednotlivých přihrádek přesně podle potřeby. Jednotliví výrobci také nabízejí speciální přihrádky na skladování masa, vajíček nebo zeleniny. Dodržujte jejich rady ohledně skladování jednotlivých potravin – potraviny ve speciálních přihrádkách neosychají, vydrží déle čerstvější a také se vám nestane, že by vám načichla celá lednice od syrečků.

Mrazící výkon

Pokud se rozhodnete pro kombinovanou lednici společně s mrazákem, sledujte také mrazící výkon. Ten udává, kolik kilogramů čerstvých potravin je mrazák schopen do 24 hodin zamrazit. Lepší mrazící výkon mají samozřejmě samostatné mrazáky.

Akumulační doba

Udává, jak dlouho dokáže lednice udržet nízkou teplotu bez otevření dveří. Tento údaj se vám bude hodit především v případě, když dojde k výpadku elektřiny.

Energetická třída lednice

Jak už jsme si říkali na začátku, berte v potaz to, že se lednice během svého života prakticky nezastaví. Proto byste měli vždy brát nejvíce v potaz právě energetickou třídu lednice. Na energetickém štítku tak nově najdete stupnici od A (nejúspornější) do G (nejméně úporný spotřebič). Nejvíce modelů lednic spadá do třídy E.

Hlučnost

Bydlíte v garsonce? Pak nezapomeňte zkontrolovat hlučnost vámi vybrané lednice. Během dne většinou lednici ani nevnímáte, v noci se vám ale může stát, že ten otravný vrnící zvuk lednice nedáte z hlavy. Jak si vybrat lednici podle hlučnosti? Hranice normy hlučnosti se u lednice pohybuje okolo 47 dB. Pokud ale máte lehké spaní, poohlédněte se po modelu, který je ještě méně hlučnější.

Klimatická třída

Důležitý parametr, který zná jen málokdo. Chladící výrobky se rozdělují do klimatických tříd, které zohledňují teplotu v místnosti, kde bude spotřebič stát:

SN: okolní teplota od 10°C do 32°C

N: okolní teplota od 16°C do 32°C

ST: okolní teplota od 18°C do 38°C

T: okolní teplota od 18°C do 43°C

Teplota v místnosti má velký vliv na spotřebu elektřiny a také na optimální výkon lednice. Proto vždy berte v potaz i teplotu v místnosti, do které máte v plánu lednici pořídit. Jinou lednici pořídíte do kuchyně, jinou do sklepa nebo na chalupu.

Užitečné funkce lednice

Při výběru lednice se můžete setkat s dalšími důležitými vlastnostmi, mezi kterými by neměly chybět:

  • No Frost v lednici zajistí, že ji nikdy nebudete muset odmrazovat.
  • Antibakteriální ochrana zabrání množení bakterií a růstu plísní.
  • Alarm otevřených dveří vás upozorní na to, že jste zase zapomněli zavřít dveře lednice.

Teď už jste připraveni si vybrat svou lednici a budete vědět proč ta vaše je pro vás ta pravá. A pokud byste i tak chtěli poradit od odborníka, můžete se obrátit na telefonní linku některého z elektro obchodů. Například Electro World tuto službu poskytuje zdarma.