Juta je pro mnohé nevyužitý materiál, který je však zcela ideální pro tvorbu různých dekorací. Je to především příležitost pro chataře vyzkoušet si v praxi své výtvarné nadání. Interiér chaty nebo chalupy je vhodným prostředím pro zdařilé výrobky domácí dílny. Zařízení rekreačních místností a jejich uspořádání se podstatně liší od našeho trvalého obydlí. Bývá většinou prostší, o to však důvěrnější ve vztahu k jeho obyvatelům.
Právě zde má citlivá ruka majitele možnosti vtisknout svému bezprostřednímu okolí osobitý charakter. Úzký vztah k přírodě, dřevo nebo jiný přírodní materiál, který převládá v interiéru, dá vhodně vyniknout drsnému textilu zemité barvy, jakým je juta. Pro surovinu nemusíme chodit daleko. Nepoužitý jutový pytel jistě není pro nás něco nedosažitelného.
Použitý a vypraný materiál už nemá impregnaci, která jutu zpevňuje. Z tohoto zatím nedoceněného materiálu můžeme jednoduchými zásahy připravit řadu velmi pěkných ozdobných doplňků. Možná, že se nám tímto návrhem podaří vyřešit problém, který nás už delší dobu zaměstnává. Je-li např. chata zařízena stylově, nenajdou klasické zarámované reprodukce nebo obrazy právě šťastné uplatnění. Naše abstraktní obrazce z juty nebo plastiky připomínající např. primitivní kouzelnickou škrabošku, v jiném provedení podobající se spíše moderním tapiseriím, vytvoří unikátní sbírku, která vhodně přikrášlí náš dočasný domov.
Podařené výtvory můžeme dodatečně zpevnit stříkací pistolí s bezbarvým nitrolakem nebo fixírkou a lihovým roztokem šelaku a připevnit na stěnu. Pracovní pomůcky jsou velmi jednoduché. Většinou vystačíme s obyčejným hřebenem, dřevěným kolíčkem nebo drsným kartáčem. Použít lze i lahve a jakékoliv další nádoby.
I zde platí stará zásada, že méně znamená často více. Stěny chaty přeplněné přemírou rozvěšených dekoračních předmětů tříští celkový dojem interiéru a místnost opticky zmenšují. Pečlivý výběr vhodných doplňků a jejich promyšlené rozmístění dává místnosti potřebnou atmosféru a vnitřní uvolnění. Snaha přiblížit se místnímu folklóru nebo charakteru krajových zvláštností je nutné respektovat nejen na vnějším vzhledu stavby, ale i ve vnitřním zařízení.