Cílem tohoto stylu v bydlení je umožnit lepší soustředění, relaxaci i odpočinek. Přináší pocit komfortu, ale i útulnosti a bezpečí, je to malá oáza klidu v dnešní uspěchané době.
Jak na to?
Základní princip tohoto sytlu bydlení je harmonie s přírodou. Proto jsou jasnou volbou přírodní materiály – dřevo, bambus, kámen, korek nebo papír. Z textilních materiálů se pak nabízí bavlna, len či vlna.
Pro interiér volíme neutrální barvy v přírodních odstínech, převládá bílá a černá, které dolaďují světlé přírodní odstíny (hnědá, okrová nebo šedomodrá). Nábytek je použit jen ten nejnutnější a objevují se u něj jednoduché linie. Místo pro odpočinek doplňují měkká čalounění a polštáře. Celý interiér je světlý, otevřený a snaží se o propojení s okolní přírodou. K tomu slouží velká okna, prosklené stěny, terasové a balkonové dveře.
Provzdušnění umožní i propojení jednotlivých částí interiéru, nikoli jeho dělení na menší prostory.
Velkou roli hraje také vizuální kontinuita mezi stropem, stěnami a podlahou. Tu docílíte laděním místnosti do jedné barvy jemnějších odstínů. Doplňky a detaily pak mohou být v barvě kontrastní, avšak měkkých tónů.
- Zelené rostliny
Ideální dekorace, která do vašeho interiéru vnese přírodu. Jejich zelená barva podpoří vaši pohodu při relaxaci. Vybírejte však takové, které nejsou náročné na pěstování a nevynikají výraznou vůní. Ideálními zástupci jsou bambusy či bonsaje.
Nábytek
Při pořizování nábytku upřednostňujeme především kvalitu a přírodní materiály. Ty dodávají pocit tepla. Pokud chcete prostor částečně oddělit, využijte k tomu papírové paravany nebo posuvné stěny.
- Ložnice
Tento prostor hraje v zen stylu velkou roli, proto mějte na paměti několik důležitých pravidel:
- Postel by měla být umístěna v blízkosti přirozeného světla, v žádném případě ji neumísťujte poblíž dveří či dokonce do průchozího prostoru.
- Při zařizování používejte minimum dekorací, pro materiál na povlečení volte přírodní druhy jednobarevných textilií.